About Me

My photo

My photo
Wanda Maria Roszak

.

.
B

Saturday, November 22, 2014

TUTORIAL -BRANZOLETA KUMIHIMO ,...


Jak zrobić bransoletkę kumihimo?

Stosując zaczarowaną japońską sztuką plecenia kumihimo przedstawimy Państwu instrukcję wyplatania bransoletki – krok po kroku. Bransoletkę wykonała dla nas p. Magdalena, która prowadzi blog www.szydelkowe-chwile.pl i z którą współpracujemy. Cytujemy p. Magdę: w moim małym tutorialu proponuję wykonanie jednego z podstawowych schematów plecenia z 8 jednokolorowych sznurków (oczywiście kolorów sznurków może być więcej).
Kumihimo


Co będzie nam potrzebne?


Kilka dobrych rad

Zanim przystąpimy do plecenia warto poznać kilka przydatnych informacji.
  1. Musimy pamiętać o tym, by nie pomylić się podczas przekładania sznurków, wystarczy odrobina uwagi i skupienia. Warto pamiętać też, by utrzymywać jednakowe naprężenie sznurków.
  2. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z kumihimo, to polecam skorzystać z gotowych piankowych dysków, są sztywne i przede wszystkim nacięcia, które posiadają są tak przygotowane, żeby utrzymać sznurki – także w odpowiednim naciągnięciu.
  3. Z powodzeniem można użyć do plecenia grubszego kordonka lub bawełnianej włóczki, choć moim zdaniem najefektowniej w bransoletce wyglądają te z połyskiem (zwłaszcza satynowe sznurki).
  4. Niektórzy by ułatwić sobie plecenie, dowiązują na końcach sznurków/nitek jakieś przedmioty – ma to zapobiec plątaniu się zwisających końcówek - wierzcie mi na słowo, że bywa to frustrujące (najmniejsze ryzyko jest, gdy wyplatamy z satynowego, gładkiego sznurka).

 Zaczynamy!

Plecenie rozpoczynamy od złożenia do siebie wszystkich sznurków i zawiązania jednego supła. Ja będę plotła z 4 dłuższych sznurków – dlatego składam je do siebie, potem na pół i wiążę supeł.
Kumihimo 2Kolejny krok, to włożenie supła do otworu dysku i rozłożenie sznurków w nacięcia – jak na załączonym zdjęciu.
Kumihimo 3 Kumihimo 4
Kiedy mamy już poukładane sznurki przystępujemy do ich przekładania. Myślę, że zdjęcia lub mały filmik lepiej to zobrazują.
Kumihimo 5 Kumihimo 6
Kumihimo 7 Kumihimo 8
Zauważcie, że podczas przekładania sznurków dysk kręci się w rękach zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Dla wszystkich tych, którzy wolą jednak zobaczyć o co chodzi w praktyce przygotowałam krótki filmik instruktażowy przekładania sznurków.
Postępujemy zgodnie ze schematem przekładania (najpierw górny sznurek z prawej stronie trafia na dół – też na prawo; potem dolny lewy trafia na górę – na lewo; następnie lewy dolny sznurek przekładamy na prawo – na górę, a górny z prawej przekładamy na lewo do dołu) do momentu, kiedy sznurek będzie już za krótki, by umieścić go w nacięciu.
Kumihimo 9Teraz przyda nam się kawałek bezbarwnej taśmy klejącej. Mocno obklejamy nią wszystkie sznurki tuż przy końcu splotu.
Kumihimo 10Podobnie czynimy z drugim końcem bransoletki, na której widnieje supeł zawiązany na początku. Rozwiązujemy supeł i kleimy taśmą.
Kumihimo 11Obcinamy sznurki, mając na uwadze, że muszą wejść do zakończenia bransoletki (a więc wymierzmy, ile sznurka możemy przyciąć).
Kumihimo 12Teraz wlewamy odrobinę kleju do zakończenia bransoletki i wkładamy sznurki obwiązane taśmą klejącą do zakończenia – chwilę przytrzymujemy aż klej zacznie działać.
Kumihimo 13 Kumihimo 114
Na tym etapie wkładamy na zakończenia ogniwa i karabińczyk, który posłuży, jako zapięcie bransoletki. Oczywiście możemy dodatkowo zawiesić jakieś zawieszki i inne ozdoby.
Kumihimo 15


1 comment: